انواع لامپ ها ال ای دی

لامپ‌های LED در سایزهای مختلف موجود می‌باشد از ۲ تا ۸ میلی‌متر و از ۱ تا ۲۰ میلی‌آمپر است و بر اساس تراکم پانل لامپ، نیاز به خنک کردن پیدا می‌کنند. معمولاً از هیت سینک‌های آلومینیومی برای خنک کردن استفاده می‌شود. انواع حباب لامپ شامل گرد با رویه مسطح یا گرد، مستطیلی با با رویه مسطح یا مثلثی یا مربعی با رویه مسطح هستند. همچنین کپسول حباب می‌تواند شفاف یا رنگی باشد تا بتواند کنتراست بهتر یا زاویه دید مناسب‌تر ایجاد کرد.

محققان در دانشگاه واشینگتن نازکترین LED را ساخته‌اند که دوبعدی است و از مواد انعطاف‌پذیر ساخته شده‌است که در حد ۳ اتم ضخامت دارد که ۱۰۰۰۰ برابر کوچکتر از تار موی انسان است که علم را به سمت ساخت وسایل نوری عمومی و نانو لیزرهای کوچکتر با بهینه تر شدن نور-انرژی سوق می‌دهد.

سه نوع دسته‌بندی لامپ‌های LED وجود دارد:

 

خروجی کم :

معمولاً حدود ۲ mA و 2V هستند که در حدود ۴ mW می‌شود.

خروجی استاندارد

حدود ۲۰ mA با ولتاژهای:

قرمز، نارنجی، زرد و سبز پررنگ با ولتاژی حدود ۱٫۹–۲/۱ V

سبز کمرنگ و آبی با ولتاژ حدودی ۳–۳/۴ V

بنفش، صورتی و سفید با ولتاژ حدودی ۲٫۹–۴/۲ V

خروجی بالا

لامپ‌های با ۲۰ mA و حدود ۲–۵ V که بیشتر برای لامپ‌های خورشیدی مستقیم استفاده می‌شود.

دسته‌های لامپ LED پر قدرت

این دسته‌های پر قدرت می‌تواند شامل تعداد زیادی از لامپ‌های کم مصرف یا تعداد کمی از لامپ‌های پرمصرف باشند که معروف به قدرت بالا (HP-LEDs) یا خروجی بالا (HO-LEDs) می‌شون که می‌تواند تا هزاران لومن ایجاد کنند. خنک نگه‌داشتن این لامپ‌ها بسیار مهم است، زیرا داغ شدن باعث خرابی آن‌ها می‌شود.

انواع نور لامپ‌های ال ای دی(LED)

رنگ نور یک لامپ LED ( چراغ ال ای دی ) با معیاری به اسم دمای رنگ بر حسب کلوین توصیف می‌شود. دمای رنگ برای مشخص کردن رنگ منبع نور از طریق مقایسه آن با رنگ یک جسم سیاه تشعشع کننده استاندارد به کار می‌رود. جسم سیاه، چیزی شبیه پلاتین است که هیچ نوری منعکس نمی‌کند و کل نوری که به آن تابیده می‌شود را جذب می‌کند.هر چه عدد دمای رنگ بالاتر باشد، رنگ نور بیشتر به محدوده رنگ‌های سفید و سرد نزدیک است و هر چه این عدد کوچک‌تر باشد رنگ نور به محدوده رنگ‌های گرم نزدیک‌تر است. براین اساس دمای رنگ بیشتر از ۴۰۰۰ کلوین به عنوان نور سرد و دمای رنگ پایین‌تر از ۳۰۰۰ کلوین به عنوان نور گرم در نظر گرفته می‌شود.

 

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now